کوچینگ شغلی

کوچینگ شغلی چیست و چگونه کار می‌کند؟

کوچینگ شغلی،  روشی کارآمد برای پیشرفت در زندگی شغلی و حرفه‌ای شماست. این روش به شما کمک می‌کند تا چشم‌انداز روشنی در کار و حرفه خود ایجاد کنید و خود را بهتر بشناسید.  بدانید چه شغل و حرفه‌ای برایتان مناسب‌تر است و چه چیزهایی می‌تواند آینده شغلی بهتری را برای شما به ارمغان بیاورد.چه مسیری برای رسیدن به شغل مورد نظر شما می‌تواند راهگشا باشد و درنهایت به این هدف مهم دست‌یابید که «می‌خواهید زندگی حرفه‌ای شما چگونه باشد»

در طول جلسات کوچینگ شغلی، بر روی آنچه واقعاً برای شما مهم است تمرکز می‌کنیم؛ یعنی مواردی مانند اینکه چه مواردی در شغل حرفه‌ای شما مهم است، درچه شغلی خودشکوفایی اتفاق می‌افتد؟ و اگرکارم را ازدست داده‌ام باید چه کنم و موارد مشابه را موردبررسی قرار می‌دهیم و در نهایت برای رسیدن به آنچه می‌خواهید باشید تلاش می‌کنیم.

در کوچینگ شغلی این شما هستید که دستور کار و هدف را تعیین می‌کنید، چراکه شما بهتر می‌دانید می‌خواهید به چه چیزی برسید.  برای تقویت رهبری شغلی و بمنظور یافتن پاسخ‌های کارآمد، بعنوان تسهیلگر همراه شما خواهم بود. این کار را با گوش دادن، پرسیدن سؤالات قدرتمند بمنظور توانمندسازی هر چه بهتر شما انجام می‌دهم.

کوچینگ شغلی عموما برای چه موضوعاتی مناسب است؟

اگر با چنین سؤالاتی یا مشابه آن روبرو هستید، پس کوچینگ شغلی می‌تواند برای شما مفید باشد:

  • می‌خواهم به حرفه خود ادامه دهم. قدم بعدی من چه می‌تواند باشد؟
  • در چه‌کاری خوب هستم؟ نقاط قوت و ویژگی‌های من چیست و چگونه می‌توانم آن‌ها را در شغلم به‌کارگیرم؟
  • واقعاً هرگز به شغل حرفه‌ای‌ام فکر نکرده بودم و همه‌چیز به‌صورت اتفاقی بوده است.
  • کارم را از دست خواهم داد (ازدست‌داده‌ام) و نمی‌دانم چه‌کار کنم.
  • از شغلم راضی نیستم، احساس می‌کنم چیزی کم است، فقط نمی‌توانم بفهمم که چه چیزی را کم دارم.

این موارد و موارد مشابه چیزهایی هستند که در کوچینگ شخصی قابل‌بررسی هستند. کوچ می‌تواند از شما و ایده‌ها و اهدافتان پشتیبانی کند و در این مسیر همراهی‌تان کند و نقش یک تسهیلگر را کنارتان ایفا کند.

 

روش کار چگونه است؟

همه‌چیز با یک گفت‌وگوی اولیه برای شناختن یکدیگر شروع می‌شود. طی این گفت‌وگو به‌صورت مختصر به بررسی اهداف شما با استفاده از کوچینگ شغلی می‌پردازیم. این کار به شما این امکان را می‌دهد که تشخیص دهید که آیا کوچ مناسبی برای شما انتخاب شده یا خیر. طبیعتاً این جلسه، رایگان خواهد بود.

وقتی تصمیم گرفتید که می‌خواهید با کوچ کارکنید، گفت‌وگوی فشرده‌تری خواهید داشت؛ یعنی چنین مواردی بررسی خواهد شد:

  • اهداف کوچینگ با جزئیات بیشتری بررسی می‌شود.
  • شناخت بیشتری از یکدیگر به ‌دست می‌آوریم.
  • در مورد زمان و محل و شرایط کوچینگ توافق می‌کنیم.
  • کوچینگ شروع می‌شود.

بسته به آنچه بر سر آن توافق کرده‌ایم، این کار در طی پنج تا ده جلسه انجام می‌شود و از شما خواسته می‌شود که بین جلسات روی تکالیف کارکنید یا پاسخ سؤالاتی را بیابید. پس از برگزاری پنجاه درصد از جلسات، روند کار ارزیابی خواهد شد و بررسی می‌شود که در کجای مسیر هستید، چه‌کارهایی انجام داده‌اید و چقدر به اهداف خود رسیده‌اید. این ارزیابی تعیین می‌کند که آیا نیازهای شما در کوچینگ محقق شده است یا لازم است همین روند چند جلسه دیگر ادامه یابد. عموماً به‌غیراز جلسه نخست، طول جلسات نود دقیقه خواهد بود.

چنانچه هرگونه ابهامی دارید نگران نباشید من در کنار شما هستم تا بیشتر در این باره صحبت کنیم