کوچینگ شخصی

کوچینگ شخصی چیست و چگونه کار می‌کند؟

کوچینگ شخصی  روشی کارآمد برای پیشرفت در زندگی شخصی شماست. این روش به شما کمک می‌کند تا چشم‌انداز روشنی در زندگی خود ایجاد کنید و خود را بهتر بشناسید. بدانید چه کسی هستید و چه چیزهایی شما را هدایت می‌کند و موانع بازدارنده شما برای رسیدن به اهدافتان چیست تا بتوانید انتخاب‌های آگاهانه‌تری داشته باشید و درنهایت به این هدف مهم دست‌یابید که «می‌خواهید چه کسی باشید»

در طول جلسات کوچینگ فردی، بر روی آنچه واقعاً برای شما مهم است تمرکز می‌کنیم؛ یعنی مواردی مانند اینکه به چه چیزهایی علاقه دارید، برای چه چیزهایی ارزش قائل هستید و چه چیزی شما را از دستیابی به رؤیاهایتان تاکنون باز داشته است را موردبررسی قرار می‌دهیم و برای رسیدن به آنچه می‌خواهید باشید تلاش می‌کنیم.

در کوچینگ فردی این شما هستید که دستور کار و هدف را تعیین می‌کنید، چراکه شما بهتر می‌دانید می‌خواهید به چه چیزی برسید.  برای تقویت رهبری زندگی و بمنظور یافتن پاسخ‌های کارآمد، بعنوان تسهیلگر همراه شما خواهم بود. این کار را با گوش دادن، پرسیدن سؤالات قدرتمند بمنظور توانمندسازی هر چه بهتر شما انجام می‌دهم.

کوچینگ شخصی عموما برای چه موضوعاتی مناسب است؟

می‌خواهید زمان بیشتری برای خود داشته باشید.

می‌خواهید شادی بیشتر و استرس کمتری داشته باشید.

به دنبال تعادل بهتر بین کار و زندگی خانوادگی هستید.

هدفتان ایجاد سبک زندگی سالم‌تری است.

این موارد و موارد مشابه چیزهایی هستند که در کوچینگ شخصی قابل‌بررسی هستند. کوچ می‌تواند از شما و ایده‌ها و اهدافتان پشتیبانی کند و در این مسیر همراهی‌تان کند و نقش یک تسهیلگر را کنارتان ایفا کند.

 

روش کار چگونه است؟

همه‌چیز با یک گفت‌وگوی اولیه برای شناختن یکدیگر شروع می‌شود. طی این گفت‌وگو به‌صورت مختصر به بررسی اهداف شما با استفاده از کوچینگ فردی می‌پردازیم. این کار به شما این امکان را می‌دهد که تشخیص دهید که آیا کوچ مناسبی برای شما انتخاب شده یا خیر. طبیعتاً این جلسه، رایگان خواهد بود.

وقتی تصمیم گرفتید که می‌خواهید با کوچ کارکنید، گفت‌وگوی فشرده‌تری خواهید داشت؛ یعنی چنین مواردی بررسی خواهد شد:

  • اهداف کوچینگ با جزئیات بیشتری بررسی می‌شود.
  • شناخت بیشتری از یکدیگر به ‌دست می‌آوریم.
  • در مورد زمان و محل و شرایط کوچینگ توافق می‌کنیم.
  • کوچینگ شروع می‌شود.

بسته به آنچه بر سر آن توافق کرده‌ایم، این کار در طی پنج تا ده جلسه انجام می‌شود و از شما خواسته می‌شود که بین جلسات روی تکالیف کارکنید یا پاسخ سؤالاتی را بیابید. پس از برگزاری پنجاه درصد از جلسات، روند کار ارزیابی خواهد شد و بررسی می‌شود که در کجای مسیر هستید، چه‌کارهایی انجام داده‌اید و چقدر به اهداف خود رسیده‌اید. این ارزیابی تعیین می‌کند که آیا نیازهای شما در کوچینگ محقق شده است یا لازم است همین روند چند جلسه دیگر ادامه یابد. عموماً به‌غیراز جلسه نخست، طول جلسات نود دقیقه خواهد بود.

چنانچه هرگونه ابهامی دارید نگران نباشید من در کنار شما هستم تا بیشتر در این باره صحبت کنیم